Історія розробки агронавігатора АСН-Агро

Інтерв"ю керівника компанії SmiLab з представником розробника агронавігаторів ASN-Agro.

Керівник компанії SmiLab ФОП Кацин Костянтин взяв інтерв’ю у В`ячеслава, керівника відділу продажу ТОВ ”НВС ТЕЛЕМАТИЧНІ СИСТЕМИ”, (скор. ТОВ “НВС ТС”), компанії, яка першою в Україні розробила, виготовляє та масово продає “народні” курсовказівники-агронавігатори АСН-5203 під торговою маркою ASN-Agro, та є розробником загальновідомого аграрного андроїд додатку ASN-Agro. Розмовляли про минуле, теперішнє та майбутнє галузі агронавігації. (докладніше про агронавігатор ASN-Agro за посиланням https://smilab.com.ua/product/antena-asn-agro/)

– В’ячеслав розкажіть будь ласка як усе починалось?

– Наше підприємство з 2005 року займається розробкою та виготовленням навігаційного обладнання та має великий досвід і напрацювання у навігаційній галузі.

Вже на той час на ринку України пропонувалися рішення, з використанням супутникової навігації,  для сільського господарства. Це були відомі іноземні бренди і вартість їхнього обладнання була дуже високою. І не завжди по кишені звичайним фермерам.  Вивчивши питання і потреби потенційних користувачів, працівники ТОВ «НВС ТС» вирішили спробувати створити  власний український Агронавігатор, який за точністю і якістю не поступався би закордонним аналогам, і був доступний по вартості.

Так у 2016 році нашими інженерами  був розроблений Приймач навігаційний АСН-5201 (передача координат з Антени на планшет по дротам по RS-232) та АСН-5203 модернізований додатковим блютус каналом передачі координат, а нашими програмістами була проведена розробка програми ASN-Agro.

Далі були проведені усі необхідні польові випробування і передані декілька зразків нашим майбутнім дилерам для реалізації товару. Протягом двох не повних років їм вдалося продати більше 1000 одиниць продукції.

У 2018 році в Україні почали масово з’являтися інші пропозиції товарів по Агронавігації. У більшості випадків їхня якість була на рівні «гаражних виробів».

В зв’язку з цим, для закріплення власної продукції на ринку, на підприємстві був створений відділ продажу, керівником якого був призначений я (В’ячеслав).

Завданням мого відділу було “просування” на ринок наших агронавігаційних виробів під торговою марки “ASN-Agro” (свідоцтво на торгову марку №319414). Головна ставка була зроблена на модернізований Приймач навігаційний АСН-5203.          Стратегія полягала в наступному – вивести на ринок бюджетний, але надійний і функціональний Агронавігатор, доступний по ціні найдрібнішому фермеру. Пропозиція полягаля в тому, що фермеру потрібно придбати лише сам Приймач навігаційний АСН-5203 (в простонародді “антена”), а в якості монітора фермер має можливість використовувати свій власний будь який android планшет або навіть телефон. Фермер може самостійно легко безкоштовно встановлювати нашу android програму ASN-Agro та виконувати роботи. В результаті наш продукт виконував ті ж самі функції і показував високу надійність, що і дорогі брендові, закордонні Агронавігатори, але наш продукт коштував в три- чотири рази дешевше,

Головна потреба, яку закриває наш продукт, наступна – раніше фермерам, щоб обприскати поле, треба було їздити “на глаз”- туди-сюди по полю. Візуально не видно, де ти вже покропив, треба було додатково відправляти на краї поля людей які переставляли прапорці і на ці прапорці водій обприскувача мав приблизно орієнтуватися і їхати, або триматись якогось краю, або іншим засобом.

В програмі ASN-Agro вже обприскана смуга (пройдений шлях) відображається на екрані планшету, і водію після розвороту лишається лише рухати трактор ненаїзжаючи на вже оброблену видиму смугу. Це дуже спрощує роботу по обприскуванню полів, і потребує значно меньше трудозатрат та кваліфікації.

Візуально на екрані це виглядає ось так:

На даний час, відділ продажу, яким я керую продав в роздріб більше 2000 штук АСН-5203. Станом на середину 2023 року ми змогли продати вже більше 3000 штук антен АСН-5201 та АСН-5203.

– Добре, дякую за розповідь про історію, тепер В’ячеслав розкажіть будь ласка, як ви бачите поточну ситуацію на аграрному ринку, які електронні новинки з’являються, які новітні технології впроваджуються?

– Що стосується нашого продукту АСН-5203 – з часом “блакитний океан” ринку бюджетних агронавігаторів, на якому ми були першопрохідцями, почав “багровішати”. Почала значно рости конкуренція, але ASN-Agro міцно тримає позицію якісного продукту, перевіреного часом та багатьма задоволеними користувачами. Ми постійно проводимо роботи по його вдосконаленню та модернізації.

Загалом про теперішнє і найближче майбутнє за збільшенням точності та автоматизацією.

1) Про “збільшенням точності” – звичайні навігаційні приймачі,  рівня АСН-5203, забезпечують точність координат між рядками близько 25-50 сантиметрів. На даний час, для комерційного використання  розроблена та доступна технологія RTK (Real Time Kinematic), яка забезпечує точність визначення координат з відхиленням 2 сантиметри. Зараз проектування та застосування цієї технології стали значно дешевшою та доступнішою. На світовому ринку вже є велика кількість готових RTK продуктів.

Наше підприємство ТОВ “НВС ТС” одне з перших розробило та почало виготовлення доступних RTK роверів та RTK базових станцій в проекті АСН-5221, нещодавно цей інноваційний продукт став доступний для замовлень.

2) Про “автоматизацію” – вже існуюча можливість підвищення точності визначення координат до 2 см, розкриває великі горизонти можливостей для “точного землеробства” та автоматизації.

Найперша потреба- це можливість автоматичного руху трактора прямо, автопілот в рази зменшує навантаження на водія трактора, водію лишається лише підстраховувати автопілот, і “не проспати наближення посадки” щоб розвернути трактор на новий зворотній рядок, хоча здається в дорогих сучасних автопілотах він вже виконує і розворот. Я  знаю декілька вітчизняних підприємств які займаються розробкою автопілотів для тракторів, деякі з них близькі до завершення.

Також перезріває потреба в доступній по ціні автоматизації внесення добрив та посіву, ведення обліку і надання усієї статистичної інформації в зручній для аналізу формі. Технології вже дозволяють запам’ятати місце та час внесення буквально кожної зернини. Такі вітчизняні розробки активно ведуться і вже з’являються в продажу на нашому ринку. Наше підприємство веде розробку системи ASN-Agro SPR з функцією контролю обприскувача та контролю виливу, розробки на фінішній стадії.

Окрема тема це обприскування квадрокоптерами, до початку війни ця галузь зростала шаленими темпами, з’явилися готові бізнес-пропозиції під ключ – ти купуєш мікроавтобус в якому є усе необхідне для обприскування полів квадрокоптерами, шукаєш замовлення на обприскування і працюєш.

Також технологія яка вже доступна та змінює аграрний світ це – спостереження за станом полів з супутників та БПЛА, маючи, аналізуючи, та враховуючи цю інформацію про поточний стан посівів, різницю росту посівів на окремих ділянках поля, виявлення неякісно виконаних польових робіт, вегетаційний індекс, дає можливість приймати зважені рішення по вирішення тих чи інших проблем, диференційно вносити добрива, будувати прогнози, планувати та проводити експерименти.

– В’ячеслав, яке майбутнє ви бачите?

– Майбутнє однозначно за безпілотною робототехнікою, яка буде спостерігати, охороняти, аналізувати, пропонувати фермеру готові рішення самостійно, а роботизовані машини будуть виїжджати з ферми в заданому напрямку по завданню, яке буде давати людина в офісі (або на пляжі, на іншому кінці світу). Усі потрібні технології для реалізації цього майбутнього вже існують. Питання лише часу, коли ці окремі кубіки будуть складені і усе це успішно кимось буде реалізовано.

– В’ячеслав, дякую за розмову, успіхів, і скорішої перемоги.